Din kurv er lige nu tom!
En musikalsk tidsrejse i Kongehallen
13aug18:0020:00En musikalsk tidsrejse i KongehallenKøb billet18.00-20.00Kongehallen, nr. 5
Info
Fra vikingernes lyre til 1800-tallets folketoner – torsdag den 13. August fra kl. 18.00-20.00
Info
Fra vikingernes lyre til 1800-tallets folketoner – torsdag den 13. August fra kl. 18.00-20.00
Træd ind i varmen fra den knitrende langild i nordens største kongehal, og lad dig føre med på en rejse gennem 1000 års musikalsk historie. Oplev en eksklusiv aften af musik og fællessang, hvor fortidens klange vækkes til live på autentiske instrumenter og tager os med fra vikingetidens mytiske toner til folkemusikkens festlige rytmer.
I de unikke rammer af kongehallen vil du opleve lyden af sang, fløjte, tromme, mundharpe og den dragende lyre. Det bliver en levende fortælling, hvor musikken fletter sig sammen med historien og inviterer os alle til at stemme i undervejs.
Aftenens program:
De historiske instrumenter: Hør og lær om de instrumenter, der har sat lyd til livet gennem århundreder.
Musikkens rødder: En rejse fra vikingetidens glemte klange til 1800-tallets indsamlinger.
Fællesskab og sang: Vi lader stemmerne mødes under de høje bjælker i fællessang, der binder fortid og nutid sammen – og hvis der er stemning til det, danser vi måske også en lille dans.
Stemning ved langilden: Nyd aftenen med kolde drikke og historiske snacks, mens ilden kaster dansende skygger i hallen.
Praktisk information:
Dato og tid: Torsdag den 13. August fra kl: 18.00-20.00
Lokation: Kongehallen i Sagnlandet Lejre.
Mødested: kl: 17.45 på parkeringspladsen foran hovedindgangen
Pris: 245 kr. inkl. snacks/drikke.
Antal pladser: 60 personer.
Entre: Kræver ikke yderligere entrebillet til Sagnlandet Lejre, hvis man udelukkende kommer til dette arrangement.
Book plads ved langilden lige her